Vrindávan-Gangótri Jógarendszer elnevezés a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola által oktatott jóga tradicionális hátterére utal, amely a vaisnava hagyományokon keresztül száll alá. A kifejezés első tagja Vrindávana, a Gaudíja-vaisnava szellemi-lelki hagyományunk központját jelöli, míg a Gangótri szó a Himalájában tevékenykedő Srí-vaisnava testvér-közösségünk központjára utal. E komplex jógarendszer a két vaisnava irányzat jógával kapcsolatos tanításait egyesítve tartalmazza. Az önmegvalósítás szellemiségének követése a Vrindávana székhelyű Gaudíja vonal tanítómestereinek irányítása mellett zajlik, míg az ászana és pránájáma stb. gyakorlatok végzése a Gangótriban élő mesterek nyomdokain halad.
A Vrindávana-Gangótri Jógarendszer lelki.transzcendentális aspektusában a védikus irodalom (Bhagavad-gítá, upanisadok, puránák) előírásainak követése, illetve a rendszeres lelki gyakorlatok végzése biztosítja az önvaló és Isten megismerését, illetve kettejük kapcsolatának megértését. Ezek olyan konkrét gyakorlatok, mint a meditáció, Isten (Krisna) odaadó szolgálata, a jógaszentírások tanulmányozása, a vegetáriánus táplálkozás, az alapvető jama-niyama szabályozó elvek követése.
Szellemi szinten az egyensúly fenntartásához a pránájáma-gyakorlás, a relaxáció és a jógaírások tanításain keresztüli látásmód nyújt segítséget. Ezen módszerek gyakorlása az elme lenyugvását és a tudat szattvikussá válását eredményezik, amelyek a tisztán transzcendentális lelki gyakorlatok végzését segítik. E jógarendszer különlegessége, hogy a pránájáma technikák mellé transzcendentális mantrát társít, melyeket alkalmazva a szádhaka (lelki gyakorló) az elme szabályzásán és az energetikai testének harmonizálásán túl a gondolatait az anyagi tudatszintről lelki tudatszintre emelheti.
A Vrindávana-Gangótri Jógarendszer fizikai testtel foglalkozó része a himalájai vaisnava jógík körében leginkább elterjedt, és a jóga sásztrákban leggyakrabban említett 46 tradicionális ászanaból áll. Az ászanák alkalmazásának univerzális elvei vannak, amelyek a felkészülésre, a kivitelezésre, a hatásokra, a gyakorlás sorrendjére, a levezetésre és az ászanák használatának céljára vonatkoznak. A testhelyzetek erős, rugalmas és egészséges testet adnak a jóginak, de végső céljuk az, hogy a kitartásuk közben a meditáció során létrejött tudati változások korlátok nélkül fenntarthatóak legyenek. Így ezen metódusban a testtartások mellé transzcendentális mantrák kerülnek, amelyek mentális vagy hangos ismétlése közben a jógí lelki, meditációs állapotba kerülhet.
A Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola és a két testvérközösség együttműködésével − vagyis a Srí-vaisnava és a Brahmá-Gaudíja vaisnava tanítóink útmutatásai alapján − újra felelevenednek a jóga gyakorlásának időtlen elvei, melyeket tovább vezetve és a nyugati ember igényeihez igazodva jött létre a Vrindávana-Gangótri Jógarendszer. Az elveket követve és a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola oktatásmódszertanát alkalmazva olyan rendszerben egyesülnek a jóga elemei, hogy az mindenki számára könnyen elfogadható és gyakorolható legyen.
A jóga egyes elemei viszonylag szabad sorrendben és a hely, az idő és a körülmények figyelembevételével változatosan alkalmazhatóak. A gyakorlatok teljes palettája mentális ráhangolódásból, fizikális ráhangolódásból, ászana-, és pránájáma-gyakorlatokból, relaxációból és meditációból áll, kiegészítve az életmóddal kapcsolatos alapelvekkel és Isten aktív odaadó szolgálatával.
A gyakorlás mind a kezdők, mind pedig a haladó gyakorlók számára egy hiteles tanító irányítása alatt javasolt. Addig, amíg a jógát tanuló nem ismeri a gyakorlás elveit teljességében, addig érdemes a Vrindávana-Gangótri Jógarendszer általános gyakorlatsorának sorrendjét követni. Ez mindenki számára komoly fejlődést biztosít.
A Vrindávana-Gangótri Jóga egy olyan életvezetési rendszer, amely magában foglalja a jóga egyes elemeinek szisztematikus, életmódszerű gyakorlását. A rendszer oktatói fogadalmat tesznek ezen elvek és gyakorlatok betartására.